Roma MATRIX Hírlevél 2013. szeptember

Bemutatjuk a Roma MATRIX-ot
írta: David Brown

Idén áprilisban Roma Matrix névvel elindítottuk az Egyesült Királyság Leeds városában ambiciózus programunkat, hogy felvegyük a harcot a roma ellenességgel, az intoleráns és idegengyűlölő viselkedéssel. A ROMAMATRIX az Európai Unió eddigi legnagyobb roma integrációs programja. 19 szervezet partnersége 10 különböző EU tagállamból, melyekben Európa roma lakosságának 85% él. A program 2013 áprilsától 2015 márciusáig tart az Európai Unió Alapvető- és Állampolgári jogok program társfinanszírozásával.

13 kulcs területen már elindítottuk a résztevékenységeinket és 2013. November 27-én Athénban szervezzük első konferenciákat. A konferencia további részleteivel kapcsolatban készséggel állunk az olvasó rendelkezésre. A következő hírlevelekben további részleteket fogunk megosztani az Európa szerte végzett tevékenységünkről.

Roma ellenesség megértése
írta: Philip Brown, University of Salford

A Roma MATRIX során folytatott kutatómunkát a University of Salford végzi. Az Egyetem egy átfogó kutatómunkát végez a rasszizmus vizsgálata és megértése céljából. Továbbá vizsgálja a 10 partnerországban elfogadott nemzeti roma stratégia végrehajtását. A kutatás kiemelt fontossággal kezeli a panasztétel lehetőségét és a megoldási lehetőségek rendszerét különös tekintettel az állami gondoskodásból kilépő gyermekeket, a foglalkoztatást és a közösségek közötti mediációt.

Dr Philip Brown elmondta: A nemzeti roma stratégiák szolgálják a kiindulópontot az EU tagállamainak, hogyan formálják a roma integrációs törekvéseiket. Bízunk abban, hogy a kutatásunk felbont számos, fontos folyamatot, és vizsgálja azok megvalósulását, eredményeit. A kutatás középpontjában a 10 EU partner tagállam hivatalnokai, dolgozói és aktivistái lesznek, akik vezetik és egyben


Panasztétel, megoldások, támogatás
írta: John Donegan

A Roma MATRIX egyik legfontosabb eleme, hogy magában foglalja a panasztétel lehetőségének és a megoldási lehetőségek rendszerének fejlesztését, valamint támogatást biztosít azoknak a cigány származású embereknek, akik szenvedő alanyai a diszkriminációnak és a gyűlöletkeltésnek. A programban részt vevő partnerek olyan kezdeményezéseken dolgoznak, amelyek támogatást és adekvát megoldási lehetőségeket nyújtanak olyan roma származásúak számára, akik sértettjei a rasszizmusnak. A partnerség olyan munkát is végez, ami elősegíti a roma közösségek saját jogainak jobb megismerését, illetve, hogy merjenek beszélni az őket ért atrocitásokról. Néhány partner speciális fogadó központokat létesít ennek elsegítése érdekében.

Más partnerek állami intézményekkel dolgoznak együtt bűnüldözés és igazságszolgáltatási területeken, hogy javuljon a személyes hozzáállás azokban az esetekben, ahol cigány származású a sértett. Minden partner együtt dolgozik más szervezettekkel az idegengyűlölet, a hátrányos megkülönböztetés és a rasszizmus csökkentése érdekében, illetve az ügy súlyát hangsúlyozza. A program ezen részének első partneri találkozója 2013 júniusában került megrendezésre a spanyolországi Valencia városában. A találkozó házigazdája Jose Luis Gil Hidalgo (Maranatha Federation of Gypsy Associations) elmondta: a partnerek megtudták osztani egymással az országukban a mindennapi élet során tapasztalt rasszizmust és a terveiket is, hogy miszerint képzelik el javítani az alkalmazott gyakorlatotakat a Roma MATRIX program keretén belül.

„Számunkra egy nagyszerű lehetőség volt megosztani és egyeztetni tapasztalatainkat arról, hogy miként lehet a legjobb munkát végezni. Ez segít minket abban, hogy a rasszizmus áldozatává vált cigány emberek bizalmát újból elnyerjük, és beszéljenek az őket ért atrocitásokról. „A romák mindig is féltek a megtorlástól, ha ugyan mertek felszólalni az őket ért diszkriminációval szemben. Valenciában alkalmunk nyílt beszélni erről, ugyanakkor lehetőségünk volt irányelveket is meghatározni a megfelelő megoldások megtalálása érdekében.”

“Végezetül, úgy hiszem, hogy mindannyiunk számára világos az elköteleződés és együttműködés fontossága politikai szinten és a hálózatépítés, ami hozzásegít mindannyiunkat más szervezetekkel való együttműködéshez.”

„Boldog vagyok, hogy házigazdája lehettem ennek a megbeszélésnek itt Valenciában, és, hogy együtt képesek leszünk a roma emberek életét valamivel jobbá tenni.”

Integrációval a rasszizmus ellen
írta: John Donegan

Meglehetősen nehéz feladat előtt áll a Roma MATRIX. Olyan tevékenységeket kell összehangolni egy időben, mint az állami gondoskodásból kilépő roma gyermekek életre való felkészítése, elősegíteni a fiatalok integrációját, csökkenteni a diszkriminációt. Növelni kell a romák körében a foglalkoztatást és a foglalkoztathatóságot. Ezért a partnerek helyi közösségekben azon dolgoznak, hogy csökkenjen a diszkrimináció különböző közösségek közötti mediáció útján, valamint, hidak építsenek romák és nem romák között.

A mediációt további kezdeményezések támogatják. Ilyen például a mentoráció. Ennek keretében roma egyének kapnak mentorációt állami szerveknél, hogy támogatást kapjanak az egyéni fejlődésükben, valamint, hogy előtérbe kerüljön a párbeszéd és a kölcsönös megértés, ezáltal könnyítve az ügyintézést.

„A legfontosabb, amire különös hangsúlyt fektetünk, az a többszörös diszkrimináció, ami elsősorban a roma nőket érinti.“ fogalmazott Dave Brown, a Roma MATRIX program vezetője. “Ezért fogunk számos olyan kezdeményezést indítani, amivel támogatjuk a roma nők mentálhigiénés szakemberré válását saját közösségükön belül. Úgy gondoljuk, hogy ez elősegíti majd a roma nőket érintő problémák meghatározását és rendezését, amik e nélkül valószínű nem kerülhetnének a felszínre.”

Ebben a munkafolyamatban minden partner részt vesz. Ez a projekttalálkozó Tiszadobon került megrendezésre 2013 júliusában a Volt Állami Gondozottak Országos Egyesületének vendéglátásával. Juhász Sándor az egyesülettől így nyilatkozott: „Itt most lehetőség nyílik együtt dolgozni és együtt tervezni közös céljainkat azokkal a partnerekkel, akik hasonló tevékenységet folytatnak.”

„Ugyan különböző országokból érkeztünk, a romákat és a roma gyermekeket érintő problémák egyformák. Ugyanakkor a megoldások lehetnek különbözőek. Mindegyik partnernek más a háttere, más tapasztalatokkal rendelkezik. Nekünk ezt kell tudnunk kihasználni, előnnyé kovácsolni. Ezáltal hatékonyabbá tudjuk tenni a saját munkánkat.

“A találkozó során át tudtuk egymásnak adni jó ötleteket, és meg tudtuk vitatni, hogy mi működött jól, és mi nem. Érdekes volt látni, hogy minden partner más és más módon közelíti meg ugyanazt az ügyet. Úgy gondolom, hogy ezek a találkozások fontosak a Roma MATRIX jövőjével kapcsolatban.

Mi az a pozitív “romakép”?
írta Andy McArthur, The Social Marketing Gateway

Mi a pozitív és mi a negatív “romakép”? Ez a kérdés volt a középpontban a bolgár Varna városában 2013 szeptemberében. Azzal számoltunk a találkozás előtt, hogy a kérdés nem is lesz annyira könnyű, mint az elsőre tűnt, és bizonytalanok voltunk abban is, hogy hogyan tudunk konszenzüst találni a partnerek között. Végülis a partnerek egy tágan (de mégsem megfoghatalanul) értelmezhető választ találtak.

A partnerek gyorsan megtalálták, hogy mi a negatív “romakép”. koszos lakókörnyezet, állami intézményekben gyenge érdekérvényesítő képesség, lusta munkanélküli felnőttek, mezítlábas fiatalkorú kéregetők, bűnözés. Ezek a képek leginkább megerősítik az előítéleteket, miszerint a roma társadalom teher, vagy, hogy veszélyesek és nem szívesen látott kívülállók. Annak ellenére, hogy a probléma gyökere általában a szegénység és a társadalmi kirekesztés. Számos negatív “romaképet” használtak nyilvános kampányokban, amelyek feszülté teszik a nézőket. Ezért a partnerek teljes mértékben egyetértettek abban, hogy pozitív képek szükségesek közvélemény jó irányba történő formálásához.

A partnerek kifejezetten úgy gondolták, hogy „pozitívan sokkoló”, vagy „pozitívan meglepő” képek használatával lehet lebontani a már meglévő negatív előítéleteket. A partnerek olyan példákat, példaképeket használnának, akik sikeresek, felelős beosztású munkahelyük van, jól tanuló, jövőképpel rendelkező diákok, akik alapvetően felelős polgári értékeket mutatnak, valamint olyan képek használatát, ahol cigány származású nők és férfiak feltételek nélkül kötnek házasságot nem cigány származásúakkal és fordítva. Ez jó minőségű fényképek útján vonzó történetként kerülhetne be a fősodratú média organumokon keresztül a köztudatba.
 
Ezen lépések közül hiányzik a klasszikus értelemben vett “romakép”, ami a gazdag zenei és tánc kultúrát mutatja be. A partnerek egyetértettek abban, hogy ezek a mozzanatok jó szolgálatot tehetnek, hiszen a roma közösség büszke és szenvedélyes a kultúrájával kapcsolatban. Felmerült a kérdés: Vajon a roma társadalom nem szeretné-e, hogy így kerüljön bemutatásra?

A partnerek egyetértettek abban, hogy ezek a képek ugyan pozitívak, ám mégis felerősíthetnek a már eleve létező előítéleteket és kioltaná a “meglepően pozitív” kampányt. Fontos, hogy a Roma MATRIX, nem csak kifejezetten a roma közösséget célozza. Találnunk kell olyan megközelítéseket és kampány módszereket, amelyek meg tudják szólítani az előítéletes nem-roma embereket is.

Roma MATRIX projekt partnerek

Projekt vezető: Migration Yorkshire, based in Leeds City Council, UK.  Bulgária: Association National Network of Health Mediators, Association of Young Psychologists in Bulgaria, Regional Administration of Varna. Cseh Köztársaság: IQ Roma Service Civic Association. Görögország: Action Synergy SA. Magyarország: Jövőkerék, Roma Polgári Tömörülés, Volt Állami Gondozottak Országos Egyesülete



       

SZERKESZTŐI BELÉPÉS