Mentorálás
A projekt keretében négy roma fiatalt vontunk be mentorációs programunkba, amelynek keretében az alábbi szemlélet, célok és feladatok mentén 12 hónapon keresztül működtünk együtt. Mentoráltjainkat havi rendszerességű pénzügyi támogatással is segítettük.
A mentorálás egy időben korlátozott bizalmi kapcsolat két egyenlő fél között, amely egy folyamaton belül egy, vagy akártöbb célt próbál megvalósítani. A Roma Mátrix mentorációs projektelem célja a kiválasztás és bevonást követően, a fejlesztési tervben közösen meghatározott egyéni célok elérése. Az egy éves projekt keretében, két közigazgatásban (ez alatt a következőket értjük: nemzeti és lokális kormányzat, rendőrség, bíróság, egyetem, iskola) dolgozó mentor 2-2 közigazgatásban dolgozó roma származású / identitású mentorálttal foglakozik: összesen két mentor 4 mentorált. Az ösztöndíj eszközével kiegészített mentoráció célja a mentorált:
- önismeretének, identitásának, motivációjának erősítése és/vagy
- egyéni kompetenciák fejlesztése
az egész életen át tartó tanulás jegyében, illetve az állam szférában való megmaradás, vagy éppen az onnan való kiesés utáni sikeres elhelyezkedés érdekében
- ezen kritériumoknak megfelelő kulcskompetencia (pl.: nyelvi készség) fejlesztése és/vagy
- a mentoráltak társadalmi felelősségvállalásának növelése.
A felelősségvállalás irányát a mentor és a mentorált közösen találja ki – ilyen irány, terület például:
- társadalmilag sérülékeny csoportok, hátrányos helyzetűek (köztük kiemelt képen a hazai vagy nemzetközi roma közösség segítése
- az esélyegyenlőség növelése
- demokráciáért és emberi jogokért való kiállás
- a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés támogatása
A beavatkozás optimális esetben épít arra, hogy a mentorált a közigazgatásban dolgozik.
A mentor heti rendszerességgel tart dokumentált kapcsolatot a mentorálttal, hogy lépésenként követhesse és segíthesse a közösen meghatározott és ütemezett célok aktuális teljesülést. Az előrehaladásról a mentor havi beszámolót készít.