Dr. Ashaber Wanna, született Etiópiában


Ön orvosként dolgozik Budapesten, de emellett Etiópia magyarországi konzulja is. A diplomácia vagy az orvostudomány hozta Magyarországra?

Egyik sem. Eleinte nem akartam orvos lenni. A futball miatt jöttem ide. Etiópiában fociztam, és szerettem volna jó játékos lenni. A hatvanas években a magyar futball nagyon híres volt, aki akkoriban jól játszott, azt Etiópiában Puskásnak becézték. Úgyhogy 1966-ban jelentkeztem a budapesti Testnevelési Főiskolára, és közben itt is futballoztam. Egyszer Albert Flóri és Puskás ellen is játszottunk edzőmérkőzést.

De a Testnevelési Főiskolára csak egy évig jártam, mert aztán rájöttem, hogy nem ezzel akarok foglalkozni. Nem ment az úszás, nem biztos, hogy le tudtam volna diplomázni. De volt egy tanárom, aki azt javasolta, hogy jelentkezzek az orvosi egyetemre. Felvételiztem, és Szegedre fel is vettek. Az egyetemen ismerkedtem meg a későbbi feleségemmel. Összeházasodtunk, és két gyerekünk született.

A családalapítás után dőlt el, hogy Magyarországon marad?

Nem. A diploma után hazaköltöztem a feleségemmel és a gyerekeimmel együtt. Ott kinn született meg a legkisebb lányom. 1979-től a császári kórház sebészeti osztályának lettem a vezetője. Nagyon nehéz időszak volt, polgárháború volt, és sokszor kellett menni a frontkórházba szolgálatot teljesíteni. Az egész országban összesen tíz sebész volt, egymást váltottuk. Nehéz viszonyok közt dolgoztunk. Akkor döntöttem el, hogy visszajövünk ide. Továbbképzésre küldtek, és már nem utaztam vissza.

Mikor hagyta el az országot?

1984-ben. Azóta élek folyamatosan Magyarországon.

Ekkor megszakadt a kapcsolata Etiópiával?

Nem, mindig megmaradt a kapcsolatom. A rendszer bukása után meg is kerestek, hogy legyek konzul.

Nem sokkal azt követően, hogy kiderült, nem utazik vissza többet? Ezt nem tartotta meglepőnek?

Öt éve kerestek meg ezzel.

Eszerint a távozása és a konzuli felkérése közt eltelt nagyjából húsz év. Ezalatt is zavartalan volt a kapcsolata Etiópiával? Vagy a rendszer ellenségének számított?

Nem politikai menekült voltam. Egyszerűen csak nem akartam részt venni az ottani politikában. A császári időszakot követő szovjetbarát rendszerrel nem akartam kapcsolatot tartani. Ezalatt az idő alatt egyszer voltam otthon, látogatóban.

Tehát egy jó ideig megszakadt a kapcsolata a hazájával. Ez a szovjetbarát rendszer bukásával változott meg?

Amióta konzul vagyok, évente hazajárok. A szüleimet látogatom meg. Édesapám most 97 éves, édesanyám fél éve halt meg, 96 évesen. Tizenkét testvérem van, és közülük nyolcan élnek Etiópiában.

A többiek hová költöztek?

Amerikában, Kanadában, Németországban, és én Magyarországon.

Magyarnak tartja magát, vagy etiópnak?

Etiópnak. Aki Magyarországon él. És magyarnak is.

Otthon milyen nyelven beszélnek?

Magyarul. A legidősebb gyerekem, a fiam beszél etiópul, vele néha beszélgetünk is. Neki, amikor kinn éltünk, voltak barátai, tőlük tanult meg. De a lányaim nem beszélik a nyelvet. A legkisebb négy éve volt Etiópiában először, azóta hogy megszületett. A gyerekeim nem mennek oda minden évben, mert messze van és nagyon drága. De tartják a kapcsolatot az unokatestvéreikkel, leveleznek. Angolul írnak egymásnak.

A gyerekei tervezik, hogy esetleg Etiópiába költöznének majd, akár rövidebb időre?

A fiam orvos, és ott volt gyakorlaton. De nem tervezik. Mindnek családja van, Magyarországon akarnak élni.

És a futballal van még valamilyen kapcsolata?

A magyar focit már nem nagyon követem, olyan gyenge. De azóta is a Fradinak drukkolok. A Fradi a kedvenc csapatom.


A projekt az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok program társfinanszírozásával valósul meg.